Faculty Members

Back

طرح درس خط مشی گذاری پیشرفته

طرح درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل:

ed.mahmoodi@scu.ac.ir

مرتبة علمی: استادیار

نام و نام خانوادگی استاد: ادریس محمودی

نیمسال تحصیلی: اول 99-1398

گروه: مدیریت  اصلاح و کیفرهای قضایی

دانشکده: اقتصاد و علوم اجتماعی

تعداد واحد: 2

نام درس:  خط مشی گذاری پیشرفته

دورة تحصیلی:  کارشناسی ارشد

جایگاه درس در برنامة درسی دوره:

 

هدف کلی:

این درس با هدف آشناسازی دانشجویان رشته مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی در مقطع کارشناسی ارشد با موضوعات مربوط به خط مشی گذاری و تصمیم گیری در خصوص مسائل کلان دولت و کشور بوده و همچنین افزایش قدرت تجزیه تحلیل و درک مسائل مربوط به سیاست گذاری و مدلهای خط مشی گذاری را با توجه به پشتوانه های نظری در حوزه دولتی طراحی گردیده است .

 

اهداف یادگیری:

انتظار می رود که دانشجویان با مسائل مربوط به خط مشی گذاری در دنیا که ذیلاً به آنها اشاره می گردد، آشنا گردیده و مهارت های لازم را در ریشه یابی و ارائه راهکارهای علمی برای حل این مسائل با عنایت به تئوری های خط مشی گذاری به دست آورند.

رفتار ورودی:

آشنایی با مدیریت تصمیم گیری

آشنایی با مباحث کلیات علم اقتصاد،

مواد و امکانات آموزشی:

 

روش تدریس:

  1. سخنرانی
  2. پرسش و پاسخ

وظایف دانشجو:

  • حضور به موقع در کلاس ( آمادگی قبل از شروع هر جلسه و شرکت در مباحث کلاسی ضروری است).  غیبت از کلاس به معنای از دست دادن این درس و نمره خواهد بود..
  • انجام تکالیف ( تکالیف تعیین شده را به دقت و بر اساس اصول گزارش نویسی با رعایت استادنداردهای شیوه نامه نگارش طرح های پیوهسی دانشگاه شهید چمران اهواز تهیه نمایند).
  • دانشجویان یک کتاب را با هماهنگی استاد انتخاب نموده مورد نقد و تحلیل قرار خواهند داد.
  • مشارکت فعالانه: در هر جلسه یکی از مسائل خط مشی گذاری با محوریت سئوالات طرح شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دانشجویان باستی ضمن مطالعه مقالات مختلف، نقطه نظرات و دیدگاه های علمی خود را به استناد تئوری های مرتبط، مطرح نموده با آمادگی کامل در مباحثات کلاس مشارکت فعالانه داشته باشند. چکیده کار در هر جلسه ارائه خواهد گردید.

شیوه آزمون و ارزیابی:

1- مشارکت فعالانه در مباحث مطروحه در کلاس 3 نمره

2- نقد و بررسی کتاب 2 نمره

3- آزمون پایان ترم 15 نمره

 نمره  تشویقی مشارکت کلاسی (5/1 نمره):

حضور در کلاس و گوش دادن لازم است اما کافی نیست. برای کفایت حضور در کلاس مشارکت ضرورت دارد. ارائه مثالهای خوب، نکات قابل تأمل و هوشمندانه، و عملکرد شما در ارائه تکالیف کلاسی نمونه هایی از موارد مد نظر هستند. در هر جلسه بر مبنای مشارکت نمره 0 یا 1 به هر دانشجو داده میشود. در پایان مجموع نمرات مشارکت هر نفر بر تعداد جلسات برگزار شده تقسیم شده و در نمره 5/1 ضرب خواهد شد.

منابع درس:

  1. جزوه کلاسی
  2. کتاب مباحث ویژه مدیریت دولتی (1388) سعید صیاد – تهران – انتشارات شهرآشوب – چاپ دوم به بعد جهت آشنایی با روش تحلیل
  3. کتاب مدلسازی اجرای اقتضایی سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی(مطالعه موردی صنعت نفت) 1389نوشته سعید صیاد ؛ غلامرضا معمارزاده انتشارات معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
  4. کتاب تصمیم گیری و خط مشی گذاری ؛ سید مهدی الوانی ؛ انتشارات سمت
  5. کتاب فرایند خط مشی گذاری ؛ سیدمهدی الوانی ؛ فتاح شریف زاده ؛ انتشارات دانشگاه علامه
  6. کتاب تصمیم گیری و تعیین خط مشی دولتی ؛ حسن گیوریان ؛ محمدرضا ربیعی مندجین؛ انتشارات یکان
  7. کتاب مدیریت دولتی نوین نوشته آون هیوز ؛ ترجمه الوانی ، معمارزاده ، خلیلی شورینی انتشارات مروارید
  8. مطالعه مقاله های مربوطه در سایتهای معتبر

همکاران ارجمند می‌توانند برای آگاهی بیشتر درباره روش‌ها و فنون تدریس و به‌ویژه روش تهیه طرح درس، نگاه کنند به: حسن شعبانی، مهارتهای آموزشی و پرورشی (روشها و فنون تدریس)، 2 جلد، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، 1390.

 

برنامه کلاسی

 

موضوع

تاریخ

1- آشنایی با روش های تحلیل مسائل مربوط به خط مشی گذاری

2- آشنایی با سلسله مراتب برنامه ها و ارتباط آن با خط مشی گذاری

هفتة یکم

(23/6/98 تا 29/6/98)

3- آشنایی و تحلیل مدل عقلایی خط مشی گذاری (مزایا و معایب)

4- آشنایی و تحلیل مدل تغییرات جزیی و تدریجی (مزایا و معایب)

هفتة دوم

(30/6/98 تا 5/7/98)

5- بررسی و تحلیل نظریه بازی و کارکردهای آن در نظام حکومتی کشورها در عرصه بین الملل

هفتة سوم

(6/7/98 تا 12/7/98)

6- بررسی و تحلیل مدل گروهی و مدل نخبگان

7- بررسی و تحلیل رابطه بین سیاست گذاری و اجرای خط مشی در نظام های بین المللی

هفتة چهارم

(13/7/98 تا 19/7/98)

آزمون 1

هفتة پنجم

(20/76/98 تا 26/7/98)

8- بررسی و تحلیل تصمیم گیری شهودی

هفتة ششم

(27/7/98 تا 3/8/98)

9- اخلاقیات و حرفه ها ؛ مسئولیت اخلاقی و اجتماعی

هفتة هفتم

(4/8/98 تا 10/6/98)

10- نقد و بررسی موضوع ارزیابی در خط مشی گذاری

هفتة هشتم

(11/8/98 تا 17/8/98)

11- آشنایی با مدل سیستمی آلموند

هفتة نهم

(18/8/98 تا 24/8/98)

12- آشنایی با مدیریت مشارکتی و تحلیل آن در اجرا

هفتة دهم

(25/8/98 تا 1/9/98)

آزمون 2

هفتة یازدهم

(2/9/98 تا 8/9/98)

13- بررسی و نقد گروههای ذینفع (کارکردها ؛ مزایا و معایب) در نظام حکومتی

هفتة دوازدهم

(9/9/98 تا 15/9/98)

14- نقد و بررسی تئوری عاملیت و خادمیت

هفتة سیزدهم

(16/9/98 تا 22/9/98)

15- بررسی و تحلیل نقش احزاب در نظام حکومتی کشورها

هفتة چهاردهم

(23/9/98 تا 29/9/98)

16- نقد و بررسی تئوری تصمیم گیری اجتماعی

هفتة پانزدهم

(30/9/98 تا 6/10/98)

17- نقد و بررسی خصوصی سازی و مدیریت دولتی نوین در دنیا و کشور ایران

هفتة شانزدهم

(7/10/98 تا 13/10/98)

ارائه­ها

هفتة شانزدهم

(7/10/98 تا 13/10/98)